cennenieruchomosci

Jak wygląda wycena?

Rzeczoznawca majątkowy zajmuje się nie tylko wyceną mieszkań ale też ocenia wartość samochodu przed jego zakupem bądź w przypadku stłuczki/kolizji/wypadku ocenia wartość szkód.

images (11).jpg

Czy jednak zawsze taka wycena jest wiarygodna?

Wydawać by się mogło, że owszem tak. Wkońcu rzeczoznawca to osoba zaufania publicznego, która musi kierować się profesjonalizmem i rzetelnie wykonywać swoją pracę. Dodatkowo każdy wie, ze wycena odbywa się głównie na podstawie tabelek, wskaźników i cenników, które są ogólnie przyjęte i wskazują poszczególne wartości.

Często po wycenie np. auta mówimy, że rzeczoznawca wycenił je zbyt nisko - może i tak. Jednak czy my właściwie przygotowaliśmy nasz samochód na spotkanie z rzeczoznawcą? Nie jest ważny tylko jego stan techniczny - ważny jest także wygląd auta z zewnątrz oraz to jak jest zadbany z zewnątrz. A więc możesz być pewny, że dobrze umyte auto, wyczyszczone w środku będzie więcej warte niż zaniedbane i brudne.

images (10).jpg

Czy jednak ocena według ustalonych tabelek i wytycznych jest właściwa?

Wydaje mi się, że jak najbardziej tak. Nie wyobrażam sobie, by każdy rzeczoznawca "na oko" wyceniał wartość auta, domu czy też szkody. Każdy przecież inaczej ocenia, każdy ma inne doświadczenie i każdy inaczej patrzy na sprawę. A co ważne taka ocena może sprawić, ze wszystkie ważne kryteria nie zostaną wzięte pod uwagę a to może zadziałać tylko i wyłącznie na naszą niekorzyść. Dzięki wytycznym, listom sprawdzającym itp elementom możemy być pewni, ze każdy z nas zostanie równo potraktowany, nie będziemy musieli szukać pomocy u innych.

images (9).jpg

Pamiętaj jednak by do każdej wyceny właściwie się przygotować!